ATXMEGA16E5-M4UR
Mfr.Part #
ATXMEGA16E5-M4UR
Datasheet
ATXMEGA16E5-M4UR
Description
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 32UQFN
Stock
142
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 16x12b; D/A 2x12b
EEPROM Size :
512 x 8
Number of I/O :
26
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
RAM Size :
2K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
32-VFQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.6V ~ 3.6V